
| 2012-01-29 21:50 |
Medlemsmöte på Glava Energy CenterUnder torsdagen den 26 januari 2012 bjöd Glava Energy Center in sina medlemmar och andra intresserade till ett medlemsmöte. Intresset var mycket stort och många kom för att lyssna på eftermiddagens korta och faktaspäckade föredrag.
Mycket händer på Glava Energy Center och Magnus NIlsson, projektledare för Glava Energy Center, hade därför mycket att berätta om vad som är på gång i energiparken. Bland annat berättade han om olika projekt som är på gång, om ex-jobb på Karlstads universitet och studentuppdrag där studenter byggt två olika solmodulsstativ, ett i trä och ett i aluminium (se separat artikel). På GEC testas även olika typer av off-grid system (lokala elnät). Det är främst i olika länder i Afrika som är intresserade av dessa lösningar, där man ofta saknar elnät. Han berättar också om projekt inom vindraft, smart grids (smarta elnät) och olika typer av energilagring. Avslutningsvis berättade han om det projekt inom biogas som är på gång. Mycket på gång, som sagt. För mer information, kontakta Magnus Nilsson: Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den eller besök www.glavaenergycenter.se
Johan Rosén (i bild) och Jonny Sundell från Värmlands museum visade exempel på olika experiment som de gör på museet för barn som besöker TeknikLusten. På Glava Energy Center kommer inom kort ett Science Center att öppnas som bjuder in skolklasser att göra liknande experiment där. Idag står lokalerna tomma och nu efterlyses idéer på experiment inom förnybar energi.
Anders Lindskog från Svensk Vattenskraftsförening berättade om småskalig vattenkraft, vilka definieras som kraftverk under 10 MW.
John Åkerlund har jobbat med likströmsnät i många år. I förgrunden lyser en lampa som går på likström. På Glava Energy Center pågår just nu en studie med likström jämfört med växelström.
Intresset var stort och över åttio personer slöt upp till eftermiddagens konferens. Foto: Maria Fallström, Stål & Verkstad |





